اهواز تابستان 96 رکورد گرمترین هوای تاریخ را خواهد شکست | شهر ای تی | بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت

اهواز تابستان ۹۶ رکورد گرمترین هوای تاریخ را خواهد شکست

ایران رکورد بالاترین دمای آسیا در ماه ژوئن را شکست. بر اساس گزارش‌ها، شهروندان شهر اهواز، روز پنجشنبه دمای هوای ۵۳.۷ درجه‌ای (۱۲۸.۷ درجه فارنهایت) را تجربه کرده‌اند. گرمای اهواز روز پنجشنبه برای اولین بار توسط یک محقق فرانسوی اعلام شد. پس از فرانسوی‌ها، یک شرکت بسیار معتبر آمریکایی درزمینهٔ هواشناسی اعلام کرد که گرمای هوای اهواز بیش از آن چیزی بوده که این متخصص هواشناسی فرانسه توییت کرده است. اتییِن کاپیکیان یک متخصص در آژانس هواشناسی فرانسه، روز پنجشنبه در توییتر شخصی خود نوشت: اهواز دمای ۵۳.۷ درجه‌ای را تجربه کرده است و این قطعا یک رکوردشکنی در ایران و همچنین یک رکورد جدید دمای ماه ژوئن در آسیا است.

رکورد پیشین دمای هوا در ایران برای ماه ژوئن، ۱۲۴.۷ درجه فارنهایت بوده است. البته اگر بر اساس شاخص‌های رطوبتی این گرمای هوا سنجیده شود، گرمای واقعی این شهر ۱۴۸ درجه فارنهایت بوده است. از این جهت، در کمال شگفتی باید بگویم که شهر بندر ماشهر هم حتی از این لحاظ از اهواز هم گرم‌تر بوده که گرمای آن روز پنجشنبه به ۱۶۵ درجه فارنهایت رسید و دمای هوا واقعی هم ۱۱۵ درجه فارنهایت بود.

به گزارش USA Today، گرم‌ترین دمای هوای ثبت شده زمین، در سال ۱۹۱۳ در دره مرگ در کالیفرنیا بوده که دمای هوا در آنجا به ۱۳۴ درجه فارنهایت رسیده است. سال گذشته هم به عنوان گرم‌ترین سال سیاره زمین لقب گرفت. به گزارش ناسا و سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA)، سال ۲۰۱۶ گرم‌ترین سال تاریخ (از زمان ابزارهای سنجش و اندازه‌گیری آب و هوایی) لقب گرفت. سال پیش از آن‌هم به عنوان گرم‌ترین سال تاریخ به ثبت رسیده بود.

اتییِن کاپیکیان یک متخصص در آژانس هواشناسی فرانسه، روز پنجشنبه در توییتر شخصی خود نوشت: اهواز دمای ۵۳.۷ درجه‌ای را تجربه کرده است و این قطعا یک رکوردشکنی در ایران و همچنین یک رکورد جدید دمای ماه ژوئن در آسیا است

این سه سال افزایش دمای جهانی به این معناست که دمای کره زمین در حدود ۲ درجه فارنهایت (۱.۱ درجه سانتی‌گراد) نسبت به قرن نوزدهم گرم‌تر شده است. گزارش مشترک ناسا و سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا پیش از این توسط اداره هواشناسی بریتانیا تائید شده بود. به گفته گوین اشمیت از مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا: “انتظار نداشتیم، این رکورد سال به سال جابه‌جا شود. چراکه روند گرمایش زمین در بلندمدت چیز واضحی بود.”

از سال ۲۰۰۱ تاکنون، کره زمین ۱۶ سال از گرم‌ترین سال‌های خود را سپری کرده است. باوجودی که پدیده ال نینو در اواخر سال ۲۰۱۵ و اوایل ۲۰۱۶ در روند گرمایش جهانی تأثیرگذار بوده است، محققان می‌گویند، تأثیر تولید بلندمدت دی‌اکسید کربن و انتشار گازهای گلخانه‌ای، مهم‌ترین عامل افزایش دمای جهانی در سال‌های اخیر بوده است. حال دانشمندان باوجود کاهش تأثیر پدیده ال نینو در پایان سال ۲۰۱۵، انتظار دارند، سال ۲۰۱۷ تا حد کمی نسبت به سال گذشته دمای کمتری را تجربه کند. اما به گزارش نیویورک‌تایمز، محققان باوجوداین مقایسه ثبت شده، نگران افزایش سرعت گرمایش جهانی در سال‌های آینده هستند.

 

منبع: gizmodo

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *