ایران در نقش شاهراه ارتباطی منطقه برای اپراتورهای مطرح دنیا
ایران در نقش شاهراه ارتباطی منطقه برای اپراتورهای مطرح دنیا

ایران در نقش شاهراه ارتباطی منطقه برای اپراتورهای مطرح دنیا

مقدمات تبدیل ایران به هاب ارتباطی منطقه جهت اتصال به اپراتورهای مطرح دنیا و استقرار پلتفرم «پیرینگ» فراهم شد.

همزمان با برگزاری همایش »ایران کانکت ۲۰۱۶« شرکت ارتباطات زیرساخت ایران و شرکت دکیکس آلمان تفاهم نامه ای را درباره اتصال ایران به اپراتورهای مطرح دنیا و استقرار پلتفرم پیرینگ (Peering) امضا کردند. این تفاهم همکاری به منظور افزایش کیفیت و کاهش هزینه برای ارائه دهندگان سرویس اینترنت و همچنین فراهم ساختن تبدیل ایران به هاب ارتباطی در منطقه توسط شرکتهای ارتباطات زیرساخت و دکیکس امضا شد. این قرارداد از دو بخش تشکیل شده است که در بخش اول شرکت ارتباطات زیرساخت ایران به مرکز Peering در فرانکفورت آلمان متصل میشود.در این مرکز ۷۵۳ اپراتور و تامین کنندگان محتوا از سراسر جهان به هم مرتبط هستند.

در گذشته این اتصال به وسیله کشورهای همسایه به وجود می آمد اما اکنون و بر اساس این تفاهم نامه ایران به صورت مستقیم به بزرگترین تامین کنندگان محتوا و اپراتورهای دنیا مرتبط خواهد شد و به این ترتیب کاربران ایرانی هزینه کمتری را برای ارتباطات میپردازند. طبق بخش دوم تفاهم نامه شرکت دکیکس آلمان پلتفرمی از Peering را مانند شهر فرانکفورت در ایران راه اندازی خواهد کرد تا این مرکز در ایران نیز به اپراتورهای مطرح منطقه وصل شود و به این ترتیب کشورمان را به هاب ارتباطی منطقه تبدیل میکند.

محمد جواد آذری جهرمی معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفته است که برای تبدیل شدن به هاب منطقه نیازمند مقدماتی هستیم که پلتفرم مذکور یکی از پیش نیازهای ما برای بهبود جایگاهمان در حوزه تولید و دسترسی به محتوای بین‌المللی به حساب می‌آید. وی با بیان اینکه نگاه ما به آدرس دهی اینترنتی تغییر کرده است، اظهار نمود:

قبل از تغییر و تحولات دولت و حاکم شدن رویکرد توسعه ظرفیت ارتباطات و ارتقای بسترهای ارتباطی شاید چندان اهمیتی نداشت اما اکنون مدتی است که شرکت ارتباطات زیرساخت برنامه شبکه ملی اطلاعات و تبدیل شدن به هاب ارتباطی منطقه را در دستور کار خود قرار داده است.

آذری جهرمی به قرارداد کنونی با این شرکت آلمانی اشاره کرد و گفت که به کاربران و تولیدکنندگان محتوا اجازه خواهند داد تا تبادل مستقیم را با تامین کنندگان محتوای بین‌المللی با قیمتی ارزان و کیفیت بالا داشته باشند. وی همچنین افزود که با استقرار پیرینگ قادر این شرکت قادر خواهد بود تا دسترسی را به تامین کنندگان محتوا مستقیم کرده و نیازی نیست که برای مسیردهی به یک تامین کننده محتوای خارجی درخواست کاربران ایرانی به خارج از مرزها مثلا اروپا برود.

معاون وزیر ارتباطات در مورد دیگر موضوع همکاری با شرکت دکیکس بیان کرد:

هم اکنون در حال مذاکره و بررسی مسائل حقوقی با این شرکت خارجی جهت استقرار پلت‌فرم پیرینگ در مرکز تبادل اطلاعات تهران (پاپ (POP) بین‌المللی تهران) هستیم. زیرا با استقرار این پلت‌فرم قطعا تامین کنندگان محتوای بین‌المللی علاقمند به حضور در پیرینگ کشور خواهند بود و شرایط برای دسترسی کاربران اینترنتی ایران به محتوا آسان تر میشود.

وی ادامه داد:

پلت‌فرم‌های مذکور در دنیا بسیار رایج است و معمولا یک ایستگاه اصلی برای آن در نظر گرفته شده و تامین کنندگان محتوا، محتوای خود را به کاربران جهانی نزدیک می‌کنند. پیرینگ همانطور که می‌تواند دسترسی کاربران کشور را به تامین کنندگان بین‌المللی محتوا آسان و ارزان کند، فرصتی نیز برای تولید کنندگان محتوا فراهم می‌کند تا سرویسها و خدمات خود را به نمایش بگذارند.

همچنین در این جلسه ایوانف عضو هیئت مدیره شرکت آلمانی دکیکس اعلام کرد که آماده همکاری با شرکتهایی است که قصد اتصال به پیرینگ را دارند.

آقای ایوانف در ادامه گفت:

شرکت ارتباطات زیرساخت براساس توافقی که با ما داشت به پیرینگ ما متصل شد تا اتصالات جهانی آن به اپراتورهای تامین کننده محتوای عضو شبکه ما، مستقیم و پرسرعت شود.

وی استقلال شرکت ارتباطات زیرساخت در برقراری ارتباطات ملی و بین المللی ایران را دلیل انتخابشان دانست و افزود زیرساخت یکپارچه و قدرتمند شرکت ارتباطات زیرساخت موجب پایداری ارتباطات ایران شده و قطعا همکاری با آن در قالب استقرار پیرینگ تهران دارای مزیت است.

منبع:مهرنیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *