کدام گیاه ها هوای خانه را از آلودگی تصفیه می کند؟

0

با افزایش شهرنشینی و تعداد کارخانجات، روز به روز آلودگی هوا بیشتر شده و تبدیل به یکی از بغرنج ترین مشکلات شهر تهران و سایر شهرهای بزرگ تبدیل شده است. متخصصان علوم مختلف پزشکی معتقدند که آلاینده های موجود در هوا آثار زیانبار متعددی بر جسم و روح افراد بر جای می گذارند، به گونه ای که این عوارض حتی سالها افراد را درگیر خود می کند. بنابراین برای جلوگیری از بروز این مشکلات باید چاره ای اندیشید.

روزهایی که آلودگی هوا به اوج خود می رسد، بهتر است افراد سعی کنند در خانه مانده و هوای خانه را نیز به نوعی تصفیه کنند. با توجه به تحقیقات انجام شده، یک سری گیاهان آپارتمانی وجود دارند که می توانند به جنگ این آلودگی ها رفته و محیط خانه و محل کار را پاکسازی کنند.

در این راستا ناسا یک فهرست پیشنهادی از چند نمونه گیاه خاص را معرفی کرده است. سازمان فضایی ناسا در سال ۱۹۸۹ با هدف خودکفایی سفینه‌ ها و ایستگاه‌ های فضایی در زمینه تولید و تصفیه هوای مورد نیاز برای فضانوردان و آزمایش‌های فضایی، یک پژوهش گسترده را آغاز کرد که نتایج حاصل از آن تاثیر خارق‌العاده استفاده از چندین نوع گیاه معمولی خانگی برای تصفیه آلودگی‌ هایی با منشا داخلی خانه، اداره و محل کار است. این نوع گیاهان می توانند مواد شیمیایی موجود در هوا، که منجر به عوارضی همچون سردرد، سرگیجه، سوزش چشم، و مشکلات جدی تر می شود را، تا حد زیادی از بین ببرد.

دراسینا درمنسیس، ژربرا، نخل راپیس، آگلونما (همیشه سبز)، گل عنکبوتی (گندمی)، سرخس آبلیتراتا، اسپاتی فیلوم، دراسِنا، لیریوپ، آنتوریوم، پوتوس، فیکوس بنجامین (بنجامین انجیری)، آنتوریوم آندرانوم، سانسِوریا، پاپیتال، سرخس برگ شمشیری، نخل ققنوس، نخل مرداب،بهترین گیاهان پیشنهادی ناسا برای تصفیه هوا در محیط ‌های بسته هستند.

همانطور که می دانیم بسیاری از افراد بیشتر وقت خود را در خانه و محل کار سپری می کنند. بنابراین یک هوای پاک و بدون خطر باید در این محیط ها جریان داشته باشد تا خانواده ها و کارکنان دغدغه ای از بابت مشکلات ناشی از آلودگی نداشته باشند. بر طبق پژوهش های ناسا به ازای هر ۹ متر مکعب هوای داخلی، یک گلدان از هر کدام از این گیاهان آپارتمانی می‌تواند بسیاری از آلاینده ‌های داخلی را تصفیه کند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که میکرو ارگانیزم ‌های موجود در خاک این گیاهان می‌تواند در جذب و تصفیه بنزن موجود در هوای اتاق هم مؤثر باشد.

با این گل های آپارتمانی از مشکلات آلودگی هوا در امان بمانید

منبع : BOREDPANDA

Leave A Reply

Your email address will not be published.