پروژه ناسا برای برگرداندن حیات به سیاره مریخ

اگر از دانشمندان بپرسید چرا مریخ اینقدر سرد و بیجان است، معمولاً انگشت اتهام را به سمت میدان مغناطیسی آن نشانه می روند که حدود ۴٫۲ میلیارد سال قبل از بین رفته و بدون این حفاظ، بادهای خورشیدی به تدریج بخش اعظم اتمسفر سیاره سرخ را نابود کرده اند.

با این حال تیمی از دانشمندان ناسا روشی را برای حفاظت از مقدار ناچیز اتمسفر باقیمانده و فضانوردانی که احتمالاً تا چند سال آینده روی این سیاره پا می گذارند، پیشنهاد کرده اند. آنها می گویند تعبیه یک سپر مغناطیسی در نقطه لاگرانژی L1 مریخ می تواند مغناطیس سپهر (مگنتوسفر) مصنوعی را ایجاد کند که بادهای خورشیدی و تشعشعات آسیب زننده را دفع نماید.

لازم است بدانید نقاط لاگرانژی، پنج نقطه بین دو جسم بزرگ هستند که در آنها نیروهای جاذبه دو جسم، یکدیگر را خنثی می کنند. تلسکوپ های فضایی معمولاً در نقاط لاگرانژی میان زمین و خورشید قرار می گیرند.

نقاط لاگرانژی میان زمین و خورشید

شبیه سازی ها نشان می دهند با استفاده از روش فوق، اتمسفر مریخ به اندازه ای ضخیم می شود که دی اکسید کربن منجمد در قطب شمال آن را ذوب کرده و اثرات گلخانه ای حاصل می تواند دوباره آب مایع را در سطح این سیاره به جریان بیندازد، وضعیتی که برای مسافرین احتمالی به آنجا بسیار مطلوب خواهد بود.

اجرای پیشنهاد فوق چندان دشوار نیست. در حال حاضر محققین روی ساختارهای بادی (باد شدنی) کار می کنند که می توانند مغناطیس سپهر های کوچکی را تشکیل دهند. در واقع چالش اصلی، زمان است. اگرچه سپر مغناطیسی سریعاً جلوی تشعشعات مضر را می گیرد، اما بازگرداندن اتمسفر به شرایط مطلوب و افزایش دمای سطحی احتمالاً به دهه ها زمان نیاز خواهد داشت، در حالی که ناسا و اسپیس اکس قصد دارند ظرف چند سال آینده روی سیاره سرخ پا بگذارند.

با این حال، طرح مورد بحث حتی روی کاغذ نیز بسیار ارزشمند است و نشان می دهد با صرف زمان و هزینه کافی، می توان شرایط اقلیمی سیاره سرخ را به وضعیت مناسبی تبدیل کرد تا ادامه حیات در آن ممکن باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *