جریمه ا میلیارد دلاری کوالکام برای نقض پتنت بلک بری

شرکت کوالکام به طور رسمی محکوم به پرداخت غرامت ۸۱۵ میلیون دلاری به بلک‌بری شد و نهایتا با در نظر گرفتن تمام خرج‌های به بار آمده ناشی از هزینه وکالت و غیره توافق کرد که ۹۴۰ میلیون دلار به بلک‌بری غرامت پرداخت کند! با سایت شهر ای تی همراه باشید تا مروری بر جزئیات این خبر داشته باشیم.
شرکت بزرگ کوالکام چند وقتی است که درگیری‌های حقیقی متعددی با چند شرکت فعال در صنعت موبایل داشته و این درگیری‌ها همچنان ادامه دارند. در ماه آوریل گذشته، بلک‌بری یک شکایت جدی بر علیه کوالکام تنظیم و ارائه کرد که نتیجه آن پرداخت غرامت ۸۱۵ میلیون دلاری کوالکام به بلک‌بری شد! اما جزئیات دقیق پرداخت این غرامت و اضافه شدن هزینه‌های وکالت و غیره به آن امروز منتشر شدند!

طبق گزارش سایت انگجت، بلک‌بری و کوالکام بر سر مبلغ ۹۴۰ میلیون دلار غرامت به توافق رسیده‌اند. این مبلغ شامل غرامت اصلی ۸۱۵ دلاری تعیین شده از سوی دادگاه و هزینه‌های طرح دعوی و زیان‌های بلک‌بری در مدت زمانی که گذشته است می‌شود. ظاهرا کوالکام موظف است که تا پیش از پایان سال ۲۰۱۷ کل این مبلغ را به شرکت بلک‌بری پرداخت کند. دریافت این مبلغ می‌تواند برای بلک‌بری بسیار حائز اهمیت بوده و نقش یک ناجی را ایفاء کند، اما چرا؟

بلک‌بری در فروش گوشی‌های هوشمند خود به هیچ عنوان موفق عمل نکرده و درآمدهایش ناچیز هستند. طبق گزارش‌های پیشین، درآمد بلک‌بری در سه ماه گذشته چیزی در حدود ۲۸۶ میلیون دلار بوده است. حال این شرکت تقریبا سه برابر این سود را به عنوان غرامت از سوی کوالکام دریافت می‌کند! کاملا طبیعی است که دریافت این مبلغ می‌تواند بلک‌بری را کاملا متحول و برای این شرکت نقش یک ناجی را ایفاء نماید.

مدتی است که بلک‌بری تلاش کرده که در زمینه اتومبیل‌های خودران سرمایه‌گذاری‌هایی انجام دهد، اما مطمئنا محدودیت‌های مالی این شرکت در این بین آزاردهنده بودند. حال به نظر می‌رسد که بلک‌بری به لطف کوالکام توانسته بودجه مالی مورد نظر برای سرمایه‌گذاری در این بخش را کسب کند. پس انتظار داریم که حداقل بخشی از غرامت دریافتی بلک‌بری در این زمینه سرمایه‌گذاری شود. در این بین بلک‌بری تنها شرکتی نیست که با کوالکام درگیری حقوقی دارد، بلکه شرکت‌هایی همچون اپل و اینتل هم به نوعی با کوالکام درگیر هستند. این مسئله می‌تواند علاوه بر وارد کردن ضربه مالی به شرکت کوالکام منجر به کاهش اعتبار این کمپانی هم شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *