اطلاعات پردازنده های جدید سامسونگ اگزینوس ۹۶۱۰ و ۷۸۷۲ منتشر شد

اگزینوس ۹۶۱۰ و اگزینوس ۷۸۷۲ دو چیپست موبایلی هستند که محصولات آتی سامسونگ از آن‌ها قدرت خواهند گرفت. بر اساس اطلاعات منتشر شده مشخصات آن‌ها شامل پردازنده و پردازشگر گرافیکی را بررسی می‌کنیم.

به نظر می‌رسد سامسونگ در حال کار کردن بر روی نخستین چیپست موبایل سری ۹۰۰۰ اگزینوس است. برخلاف آن چه تصور می‌شد، این یک چیپست میان‌رده بوده و قرار است تا با چیپست موبایل میان‌رده شرکت رقیب یعنی کوالکام اسنپدراگون ۶۶۰ رقابت کند. علاوه بر آن شایعاتی درباره چیپست اگزینوس ۷۸۷۲ به گوش رسیده که باید آن را هم‌سطح چیپست اسنپدراگون ۶۵۰۰ دانست.

اگزینوس ۹۶۱۰

نخستین چیپست از سری ۹۰۰۰ در حال حاضر با نام اگزینوس ۹۶۱۰ شناخته می‌شود که طبق اطلاعات به بیرون درز کرده، بر اساس فرآیند ۱۴ نانومتری LPP ساخته خواهد شد. چنین فرآیندی را پیش از این در ساخت چیپست اگزینوس ۸۸۹۰ برای گلکسی اس ۷ مشاهده کرده‌ایم. چیپست موبایل جدید سامسونگ دارای هشت هسته خواهد بود.

این پردازنده‌ها به صورت دو مجموعه و کلاستر جدا از یکدیگر بوده و به ترتیب دارای چهار هسته‌ Cortex-A73 و Cortex-A53 شرکت آرم خواهند بود. به نظر می‌رسد سامسونگ به دلایلی خاص، این بار در معماری شرکت آرم دست نبرده و همچون چیپست اسنپدراگون ۶۶۰، خبری از دست‌کاری معماری هسته‌های این شرکت نیست. پس در این چیپست موبایل میان رده سامسونگ خبری از هسته‌های سفارشی‌سازی شده مانگوز نخواهد بود.

چیپست‌های اگزینوس ۹۶۱۰ و اگزینوس ۷۸۷۲ به پردازشگرهای گرافیکی خود شرکت آرم مجهز شده‌اند. در اگزینوس ۹۶۱۰ باید شاهد سوار شدن سه هسته پردازشگر گرافیکی جدید Mali-G72 باشیم که مستقیما جانشین Mali-G71 محسوب شده و به گفته شرکت آرم، مصرف انرژی آن به میزان ۲۵ درصد بهبود پیدا کرده است. به عقیده شرکت سازنده، این پردازشگر گرافیکی به پشتیبانی از واقعیت مجازی حرفه‌ای و همچنین ماشین فراگیری خودکار مجهز شده است.

در این چیپست موبایل سال ۲۰۱۷ سامسونگ شاهد استفاده از یک مودم Cat 13 LTE هستیم که به لطف آن دستگاه مجهز به چیپست، همانند گلکسی اس ۷ به بیشینه سرعتی بالغ بر ۱۵۰ تا ۶۰۰ مگابایت بر ثانیه دست پیدا خواهد کرد. انتظار داریم عرضه این چیپست به ۳ ماهه آخر سال جاری میلادی موکول شود، به همین دلیل یا پیش از پایان سال و یا کمی بعد از شروع سال ۲۰۱۸ دستگاه‌هایی مجهز به چیپست اگزینوس ۹۶۱۰ عرضه خواهند شد.

اگزینوس ۷۸۷۲

در عوض در چیپست اگزینوس ۷۸۷۲ شاهد استفاده از شش هسته خواهیم بود که ساختاری غیر معمول در چیپست‌های سامسونگ محسوب می‌شود. این محصول نیز ۱۴ نانومتری است، هر چند درباره ساخته شدن آن بر اساس فرآیند LLP نمی‌توان اظهار نظری کرد. تعداد هسته‌های دو کلاستر درون این چیپست با یکدیگر برابر نیستند. در یک مجموعه دو هسته بزرگ Cortex-A72 و در دیگری چهار هسته Cortex-A53 به کار خواهد رفت.

اگزینوس ۹۶۱۰ و اگزینوس ۷۸۷۲ به ترتیب دارای ۸ و ۶ هسته پردازشی هستند

پردازشگر گرافیکی این مدل نسل پیشین محصول آرم یعنی Mali-G71 بوده و برخلاف اگزینوس ۹۶۱۰، تنها مجهز به یک هسته پردازشی خواهد بود. همچنین مودم Cat 7 LTE آن جزو نسل‌های پیشین بوده و به همین دلیل سرعت دسترسی به اینترنت چیزی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ مگابایت بر ثانیه خواهد بود. این مودم از تمامی اپراتورهای چین پشتیبانی خواهد کرد.

طبق اطلاعات فاش شده، در حال حاضر یک کمپانی چینی برای استفاده از این چیپست سامسونگاعلام آمادگی کرده است. این مدل را باید جایگزین اگزینوس ۷۸۸۰ دانست که هرگز خارج از چین آن را مشاهده نکردیم. امیدواریم به زودی اخبار موثق بیشتری درباره اگزینوس ۹۶۱۰ و اگزینوس ۷۸۷۲ به دست بیاوریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *