شرکت تویوتا همه سهام خود را در کمپانی تسلا فروخت

شرکت تویوتا به تازگی اعلام کرد که کل سهام خود در تسلا را در سال ۲۰۱۶ فروخته است. با فروش سهام تویوتا در تسلا ، همکاری این دو خودروساز به پایان رسید اما هنوز علت اصلی این کار مشخص نیست.

شرکت خودروسازی ژاپنی تویوتا (Toyota) در جولای سال ۲۰۱۰ میلادی با انجام حرکتی هوشمندانه، ۵۰ میلیون دلار از سهام تسلا(Tesla) را خریداری کرد. یک سال قبل از تویوتا نیز شرکت دایملرچنین کاری را انجام داده بود. تویوتا در اکتبر سال ۲۰۱۴۴ بخش بزرگی از سهام خود را به مبلغ حدود ۷۰۰ میلیون دلار فروخت تا سود هنگفتی از این کار به دست آورد.

دو شرکت دایملر و تویوتا، ۱٫۵ میلیارد دلار از طریق خرید و فروش سهام تسلا به جیب زدند اما این معامله برای تسلا نیز سود داشته و مزیت‌های آن دو طرفه بوده است. تویوتا با کمک تسلا توانست کارهای ضروری برای عرضه هرچه سریع‌تر خودروی راو ۴ (Toyota RAV4) را انجام دهد و تسلا نیز با فروش سهام خود به این شرکت ژاپنی از ورشکستگی نجات پیدا کرد. دایملر هم از تسلا برای ساخت خودروهای اسمارت فورتو ED و مرسدس بنز B کلاس الکتریکی کمک گرفت.

در ادامه این همکاری‌ها، شرکت مرسدس، معامله با کمپانی‌های الکتریکی وطنی را آغاز کرد و تویوتا نیز تمرکز خود را بر روی ساخت خودروهای سلول سوختی گذاشت. در نتیجه این اقدام تویوتا، این خودروساز ژاپنی اکنون از موفقیت خودروی پریوس پرایم پلاگین هیبریدی لذت می‌برد.

سود به دست آمده از سهام تویوتا در تسلا

بر اساس اخبار منتشر شده، کل سهام تویوتا در تسلا در سال ۲۰۱۶ فروخته شده بود اما این موضوع به تازگی رسانه‌ای شده است. شرکت تویوتا در مارس ۲۰۱۶ میلادی حدود ۲٫۳ میلیون سهم از تسلا را در اختیار داشت که در آن زمان حدود ۴۸۰ میلیون دلار می‌ارزید. تاکنون خبری از قیمت فروش نهایی سهام تویوتا در تسلا اعلام نشده اما افزودن حدود ۵۰۰ میلیون دلار به ۷۰۰ میلیون دلار درآمد به دست آمده در دو سال اخیر نشان می‌دهد که این غول خودروسازی ژاپنی، تقریبا ۱٫۲ میلیارد دلار از طریق سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلاری خود در تسلا به دست آورده است.

این که چرا تویوتا در تمام این مدت، سهام تسلا را نگه داشته بود، یکی از سوالاتی است که پیش می‌آید و هنوز مسئولان تویوتا پاسخی برای آن اعلام نکرده‌اند. شاید آن‌ها فکر می‌کردند که هنوز هم چیزی در تسلا در حال توسعه است یا اینکه از افزایش ارزش سهام تسلا اطمینان داشته‌اند. سخنگوی تویوتا در خصوص این همکاری می‌گوید:

همکاری توسعه‌ای ما با تسلا، مدتی قبل به پایان رسیده بود و از آن زمان تا به امروز،  هیچ‌گونه پیشرفتی دیده نشد؛ بنابراین ما تصمیم گرفتیم تا میزان سهام باقی‌مانده خودمان را به فروش برسانیم.

شرکت تویوتا در سال ۲۰۱۶ میلادی با پیش‌برد بخش خودروهای الکتریکی خود، گامی رو به جلو برداشت و تعهد خود را با حرکت بیشتر به سمت خودروهای الکتریکی در آینده‌ای نزدیک نشان داد. البته این خودروساز ژاپنی هنوز هم به طور کامل از تکنولوژی سلول سوختی دست نکشیده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *