کوالکام و کمپانی TSMC با هم پردازنده ۷ نانومتری می سازند

همکاری کوالکام با TSMC به این معنی است که قدرتمندترین چیپست موبایل آتی این شرکت یعنی اسنپدراگون ۸۴۵ در کارخانه‌های سامسونگ ساخته نخواهند شد.

سامسونگ موفق شد در مناقصه ساخت برخی از چیپست‌های نسل بعدی اسنپدراگون پیروز میدان شود، اما به نظر محصول انقلابی بعدی کوالکام یعنی یک تراشه اسنپدراگون دارای ساختار ۷ نانومتری به دست شرکت TSMC ساخته خواهد شد، چرا که این شرکت افتخارات مختلفی را در مدت زمان اخیر کسب کرده است.

بنابر برخی گزارش‌ها، کوالکام به زودی گفتگو پیرامون چیپستاسنپدراگون ۸۴۵ را با سامسونگ و حتی ال جی آغاز خواهد کرد. بدون شک سامسونگ یکی از بزرگترین خریداران چیپست جدید این شرکت خواهد بود، چرا که پرچمداران سری S همیشه جز پرفروش‌ترین‌های بازار بوده و همیشه از قدرتمندترین چیپست همان زمان در آن‌ها استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد این بار نقش سامسونگ تنها یک خریدار است و همکاری کوالکام با TSMC خواهد بود. پس نباید منتظر ساخت اسنپدراگون ۸۴۵ در کارخانه‌های این غول کره‌ای باشیم.

عدم همکاری کوالکام با سامسونگ به معنی از دست رفتن یک تجارت پرسود است. از ۴٫۴۴ میلیارد دلار فروش سامسونگ در سال گذشته حدود ۱٫۷۸ میلیارد دلار از همکاری با کوالکام به دست آمده است. این میزان حدود ۴۰ درصد از فروش این بخش است که نشان می‌دهد همکاری با این سازنده چیپست چقدر برای سامسونگ اهمیت دارد. البته سوددهی این قسمت برای سامسونگ طی یک شب محو نخواهد شد، چرا که مطمئنا در سال ۲۰۱۸ نیز سازندگان زیادی به خرید اسنپدراگون ۸۳۵ روی می‌آورند. همچنین پیش‌بینی می‌شود در سال آینده میلادی چندین چیپست میان‌رده دارای ساختار ۱۰ نانومتری از سری اسنپدراگون در کارخانه‌های سامسونگ ساخته شوند.

در هر صورت، این غول کره‌ای در خط تولید تراشه‌های ۷ و ۱۰ نانومتری حدود هفت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرد و انتظار داشت تا در سال آینده میلادی چند چیپست ۷ نانومتری به بازار عرضه کند. گفته می‌شود بین دو این ساختار یاد شده، تکنولوژی دیگری نیز ظهور خواهد کرد. انتظار می‌رود در سال آینده، تراشه‌های ۸ نانومتری را نیز مشاهده کنیم که در مقایسه با چیپست‌های ۱۰ نانومتری به میزان کمی بهبود پیدا کرده‌اند. پیش‌بینی می‌شود نسل بعدی چیپست‌های پرچمدار اگزینوس خود سامسونگ، دارای ساختار ۸ نانومتری باشند.

دلیل همکاری کوالکام با TSMC

ساخت چیپست دارای ساختار ۱۶ نانومتری اپل A10، ساخت چیپست دارای ساختار ۱۰ نانومتری اپل A11 و مخصوصا پروژه آتی ساخت چیپست دارای ساختار باورنکردنی ۷ نانومتری هلیو ایکس ۳۰ از جمله افتخارات TSMC در مدت زمان اخیر هستند که به نظر می‌رسد برای جلب توجه کوالکام کافی بوده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *