ترمیم دندان های پوسیده با ساخت رگ های مصنوعی خون

عصب کشی راهکاری برای نجات دندان های پوسیده است که در حین آن تغذیه دندان از طریق خون گرفته شده و فضای خالی آن با مواد مصنوعی پر می شود. اما اخیراً دانشمندان موفق به توسعه روشی برای تولید دوباره رگ های خونی در داخل فضای دندان شده اند که به بخشی از عملکردهای مهم را به آنها باز خواهد گرداند.

گفتنی است «برتاسونی»، استادیار دانشگاه اورگون و تیم او توانسته اند با بهره گیری از مطالعات پیشین به راه حل تازه ای دست پیدا کنند. آنها موفق شده اند با الهام از سیستم گردش خون بدن، شبکه های عروقی مصنوعی را توسط پرینترهای زیستی تولید کنند.

در این مطالعه پس از گذشت هفت روز سلول های تشکیل دهنده آج دندان در اطراف دیواره ها شکل گرفتند

بدین منظور تیم تحقیقاتی مورد اشاره از مولکول های قند به عنوان ماده اولیه پرینترهای زیستی برای تولید الیافی استفاده کنند که نقش قالب را درون دندان ایفا می کنند. سپس این الیاف همراه با یک ماده ژل مانند سرشار از سلول های پالپی به درون کانال های ریشه دندان تزریق می شوند. در نهایت هم الیاف از درون ماده ژل مانند خارج شده و فضاهای خالی آن با سلول های لایه درون رگی پر می شوند.

لازم به ذکر است نتایج گزارش شده توسط محققان نشان می دهد که پس از گذشت هفت روز، سلول های تشکیل دهنده آج دندان، در اطراف دیواره های آن شروع به شکل گیری کرده و رگ های خونی مصنوعی نیز درون دندان تشکیل شده اند.

در همین رابطه دکتر «برتاسونی» عنوان کرده است که «نتایج این تحقیق تصدیق کرد که رگ های خونی مصنوعی می توانند یک استراتژی مفید در جهت بازگردانی عملکرد دندان بوده و ما معتقدیم یافته هایمان به دگرگونی در نحوه ترمیم کانال های ریشه دندان منجر خواهند شد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *