بهترین پرچمداران گوشی های هوشمند از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶

در این مقاله به بررسی لیستی از محبوبترین گوشی های بازار در سالهای اخیر (از سال ۲۰۰۶ الی ۲۰۱۶) خواهیم پرداخت. تحول بازار پس از ورود گوشی های لمسی و سپس خروج نوکیا از جمع بهترین ها جالب توجه است.

طی سالیان اخیر، گوشی ها به حاشیه ‌های کمتر و نسبت ابعاد صفحه به بدنه بیشتر متمایل شده‌اند. این خیلی آسان است بگوییم که دیگر به جای تلفن های همراه ساده، گوشی هایی با نمایشگر لمسی سلطه دار بازار هستند. به همین بهانه جالب است که با محبوبترین گوشی های بازار در یک دهه اخیر آشنا شویم.

ما برای این لیست، به سال ۲۰۰۶ میلادی یعنی چیزی حدود ۱۱ سال پیش بازگشته‌ایم و سه مورد از محبوب‌ترین گوشی های بازار در هر سال را انتخاب کرده‌ایم. البته از آنجایی که هنوز نیمی از سال ۲۰۱۷ باقی‌مانده، به همین خاطر این لیست تا سال ۲۰۱۶ خواهد بود.

در ابتدا این محبوبیت بر عهده نوکیا و سونی اریکسون بود. محبوب‌ترین های این کمپانی، دو گوشی نوکیا N95 و ۵۸۰۰ XpressMusic بودند که به نوعی آیفون زمان خود تلقی می‌شدند. سرانجام نوکیا در سال ۲۰۰۹ جنگ را به آیفون ۳GS باخت و به رده دوم سقوط کرد، اما یک سال بعد دوباره با گوشی نوکیا N8 که از قدرت شگفت انگیز دوربین خو وسد می‌برد به رده نخست رسید و آیفون ۴ اپل پشت سر آن در جایگاه دوم ایستاد.

حال بیایید کمی بیشتر به این جدول نگاه کنیم. مدل های سری S آیفون از محبوبیت به مراتب کمتری نسبت به مدل های غیر S برخوردار هستند. دلیل این محبوبیت کمتر زمانی که حتی از طراحی جدیدی برخوردار بودند چه بود؟ آن‌ها از مزیت‌های زیادی برخوردار نبودند و بیشتر ظاهرشان بود که نسبت به نسل گذشته خود کمی متفاوت شده بود.

جدول محبوبترین گوشی های بازار در یک دهه اخیر

سال ۲۰۱۱ نوکیا از لیست محبوبترین گوشی های بازار خداحافظی کرد

سال ۲۰۱۱ نوکیا از جدول محبوبترین گوشی های بازار خداحافظی کرد و با فاصله گرفتن از اندروید، سعی به ساخت گوشی های ویندوزفونی کرد. پس از آن بود که دیگر سامسونگ با گوشی های سری Galaxy S خود قدرتنمایی می‌کرد و تا سال ۲۰۱۵ نیز رده نخست را با محصولاتی همچون گلکسی اس ۲، گلکسی اس ۳، گلکسی اس ۴، گلکسی اس ۵ و گلکسی اس ۶ حفظ کرده بود. با این حال نوکیا ۶ که امسال معرفی شد، ورود رسمی کمپانی نوکیا به حیطه گوشی های اندرویدی است.

سال ۲۰۱۵ تغییر بزرگ دیگری در بازار موبایل جهان به وجود آمد و گوشی های میان رده موفق شدند به جمع ۳ گوشی برتر سال وارد شوند. پس از آن، سال ۲۰۱۶ نوبت به یک گوشی چینی میان رده به نام شیائومی ردمی نوت ۳ رسید که رده نخست محبوبترین گوشی های سالهای اخیر را از آن خود کند. در همان سال، گلکسی اس ۷ به رده سوم سقوط کرد تا پس از ۵ سال، دیگر یک گوشی سری گلکسی اس سامسونگ در مقام نخست نباشد. امسال نیز  گلکسی S8 در جایگاه دوم و پس از گوشی اندرویدی نوکیا ۶ قرار گرفته است. این درحالیست که تنها ۶ ماه از زمان عرضه اس ۸ گذشته است.

در آخرین روزهایی که گوشی های هوشمند با انقلابی تازه روبرو نشده بودند به زمانی برمی‌گردد که نوکیا ۶۳۰۰ به عنوان آخرینسیمبیان حکمران بازار بود. البته آخرین گوشی غیرلمسی موجود در این لیست نبود، چرا که گوشی بلک بری Curve 8520 با ترک پد نوری و کیبورد QWERTY آخرین گوشی غیرلمسی محبوبترین گوشی های بازار محسوب میشود.

حال آیا نسل جدید گوشی نوکیا ۳۳۱۰ می‌تواند بار دیگر گوشی های ساده را به محبوبیت جهانی برساند؟ آیا بلک بری کی وان میتواند گوشی های مجهز به کیبوردهای QWERTY را به محبوبیت برساند؟ تمام این‌ها سوالاتیست که ما باید سال دیگر به آن‌ها بازشته و یک به یک پاسخ دهیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *