هارد SSD اینتل ۵۴۰s با حجم ۵۱۲ گیگ تنها ۱۸۰ دلار قیمت دارد

پیدا کردن یک حافظه SSD با حجم بالا یا سرعت چشمگیر و البته قیمتی قابل قبول چندان دشوار نیست، اما پیدا کردن محصولی که هردوی این قابلیت ها را باهم داشته باشد و قیمت آن نیز شما را پشیمان نکند چه؟ اینجاست که اینتل با حافظه ذخیره ساز جدید ۲.۵ اینچی خود با نام «۵۴۵s» حرفی برای گفتن خواهد داشت.

این محصول تنها ۱۸۰ دلار قیمت دارد

این محصول به لطف تکنولوژی فوق چگال اینتل در عین داشتن ابعاد استاندارد یک دیسک سخت، از ظرفیت ۵۱۲ گیگابایتی برخوردار بوده و می تواند با سرعت ۵۰۰ تا ۵۵۰ مگابایت در ثانیه به خواندن و نوشتن اطلاعات بپردازد. نکته مطلوب آن است که این بسته شگفت انگیز تنها به قیمت ۱۸۰ دلار در دسترس کاربران خواهد بود که در مقایسه با دیگر حافظه های SSD کاملاً معقول به نظر می رسد.

۵۴۵s نخستین نمونه تجاری از ذخیره سازهای SSD است که از فناوری ۶۴ لایه سه بعدی حافظه فلش بهره می برد. همین ویژگی به اینتل امکان داده تا حجم مناسبی از فضای ذخیره سازی را در قالب چیپ های کوچکتر (و در نتیجه ارزان تر) در اختیار کاربران قرار دهد، بدون این که سرعت و کارایی را فدای این مزیت ها نماید.

بررسی نسخه سال قبل حافظه های حالت جامد ارزان قیمت اینتل (۵۴۰s) نشان داد که در صورت پر شدن ظرفیت این حافظه، عملکردش به شکل قابل توجهی کاهش می یابد. اما به نظر می رسد مشکل مذکور در مدل تازه وارد ۵۴۵s تا حدود بسیاری حل شده باشد.

قرار است طی هفته های آینده نسخه های ۱۲۸ گیگابایتی الی ۲ ترابایتی از این حافظه SSD نیز توسط شرکت اینتل روانه بازار شود. به طور حتم رقبا نیز بیکار نخواهند نشست و شرکت هایی چون سامسونگ، توشیبا و وسترن دیجیتال هم به زودی محصولاتی را مبتنی بر فناوری ۶۴ لایه سه بعدی حافظه فلش عرضه خواهند نمود. انتظار می رود محصولات این شرکت ها بتوانند در بحث قیمت چالشی اساسی را با حافظه تازه وارد اینتل به راه بیاندازند، چالشی که قطعاً در نهایت به نفع کاربران خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *