ربات جدید تویوتا به معلولین در انجام کارها کمک می کند

0

یکی از مورد انتظارترین کاربردهای ربات ها، انجام امور منزل و کمک به افراد کم توان بوده که در بسیاری از فیلم های علمی تخیلی و آینده نگرانه نیز به چنین کارکردی اشاره شده است.

حالا خودروساز بزرگ ژاپنی، تویوتا، یک قدم دیگر به تولید ربات خانگی و هوشمند آینده نزدیک تر شده و توانسته جدید ترین محصول خود را، که پیش از این فقط در بیمارستان های کشور ژاپن مورد استفاده قرار می گرفت، در منزل یک جانباز جنگی به کار گیرد..

ربات تویوتا از طریق یک تبلت لمسی کنترل می شود

ربات مورد بحث با نام «Human Support Robot» یا به اختصار «HSR»، به منظور انجام امور روزمره ای مانند باز کردن درها یا آوردن بطری آب طراحی شده و وظایف را با استفاده از بازوی تلسکوپی مفصل دار، و دست انعطاف پذیر و نرم خود انجام می دهد. همچنین لازم به ذکر است که افراد با استفاده از یک تبلت، دستورات مورد نظر را به این ربات ارسال می کنند.

البته این نخستین باری است که ربات تویوتا در منزل شخصی مورد استفاده قرار گرفته و خدمات خود را به یک جانباز ارائه می کند؛ HSR می تواند امور مختلفی را به صورت خودکار و با استفاده از هوش مصنوعی انجام دهد اما برای کارهای پیچیده تر، امکان کنترل کامل حرکات ربات نیز برای کاربر فراهم شده است.

آقای «دوگ مور» مدیر ارشد بخش فناوری های پشتیبانی از انسان تویوتا در باره ربات مذکور می گوید:« ما در تویوتا به افزایش حرکت پذیری افراد چه در خیابان ها و چه در منزل پایبند هستیم و می خواهیم زندگی انسان ها را از این طریق غنی تر کنیم و چنین کاری، شامل توسعه راه حل های فناورانه برای کمک به افراد کم توان نیز می شود.»

گفتنی است پروژه HSR از سال ۲۰۰۷ میلادی کلید خورده و تویوتا نیز در سال ۲۰۱۵، مرکز تحقیقاتی جدیدی را برای توسعه فناوری های هوش مصنوعی احداث کرده است. مرکز مورد بحث برای پیشبرد برنامه های اتومبیل خودران و همچنین ربات های خانگی تویوتا مورد استفاده قرار گرفته و کمپانی قصد دارد طی پنج سال آینده، یک میلیارد دلار برای انجام تحقیقات این مؤسسه هزینه کند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.