همراه اول با کمک نوکیا سرویس ۵G را در ایران راه اندازی می کند

اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران اعلام کرد در روز دوشنبه دوازدهم تیرماه، همراه اول و شرکت نوکیا قرارداد همکاری را به امضا رسانده اند که به واسطه آن، توسعه و پیاده سازی نسل پنجم شبکه های موبایل موسوم به ۵G را در کشور به پیش خواهند برد.

در این مراسم، مدیر عامل همراه اول، مدیر منطقه خاورمیانه/آفریقای نوکیا، و جمعی از مدیران هر دو شرکت حضور داشتند. طبق توافق انجام شده، شبکه ۵G طبق آخرین استاندارد های جهانی در ایران پیاده سازی خواهد شد و مشترکین همراه اول نیز می توانند همگام با دیگر کشورهای پیشرفته، از این فناوری نوین بهره گیرند.

گفتنیست همراه اول به عنوان نخستین اپراتور موبایل کشور، هم اکنون نسل های مختلف اینترنت اعم از ۲، ۳، ۴ و ۴٫۵ را در مناطق مختلف کشور عرضه می کند. با این حال هنوز در پیشرفته ترین کشورهای جهان از نظر ارتباطات موبایلی، تکلیف فناوری ۵G و استانداردهای زیرساختی آن مشخص نشده و جدال بر سر مشخصات فنی نسل پنجم موبایل هنوز به نتیجه نرسیده است، به همین دلیل اکثر کارشناسان معتقدند پیاده سازی کامل شبکه ۵G حداقل به دو یا سه سال دیگر زمان نیاز دارد. بنابراین انتظار نمی رود به این زودی ها شاهد برپایی این شبکه در کشورمان باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *