کامیون بدون راننده T-pod برای حمل کالا معرفی شد

مدتی است که اخبار زیادی در خصوص وسایل نقلیه خودران و بدون راننده شنیده می‌شود اما سوال اینجاست که کجا و کی شاهد تردد شمار زیادی از این خودروها در جاده‌ها خواهیم بود؟ در پاسخ باید گفت شاید به زودی در سوئد، جایی که استارت‌آپ Einride به تازگی از یک خودروی بدون راننده و الکتریکی به نام T-pod رونمایی کرده است.

هدایت این وسیله نقلیه‌ی کامیون مانند نه تنها به دست اپراتور مستقر در پایانه ممکن است بلکه با توجه به برخورداری از تجهیزاتی نظیر دوربین و سامانه‌ی تشخیص فاصله، به صورت خودران و بدون نیاز به دخالت عامل انسانی هم قابل تردد می‌باشد. به این ترتیب شخص هدایت کننده‌ی وسیله به جای اینکه چندین روز را پشت فرمان در جاده‌ها سپری نماید می‌تواند در پایان شیفت کاری به منزل خود برگردد. چیزی مشابه هدایت پهپادهای جنگی از داخل پایگاه و بدون نیاز به حضور خلبان در میدان جنگ.

هر دستگاه خودروی بدون راننده T-pod دارای ۷ متر طول و ظرفیت حمل ۲۰ تن بار می‌باشد و به لطف باتری ۲۰۰ کیلووات ساعتی خود قادر به پیمودن ۲۰۰ کیلومتر در هر بار شارژ کامل است.

نمونه اولیه T-pod روز سه شنبه هفته جاری رونمایی شد و طی سال جاری میلادی یک سفر آزمایشی را نیز پشت سر خواهد گذاشت. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است نخستین نسل از این نوع کامیون‌ها، ترانزیت کالا بین دو شهر گوتنبرگ و هلسینگبورگ سوئد را که در فاصله‌ی ۲۱۹ کیومتری از یکدیگر واقع شده‌اند بر عهده بگیرند. البته با توجه به این بُعد مسافت احتمالاً کامیون‌ها در بین راه ناگزیر به توقف برای شارژ باتری خواهند بود. در نظر است شبکه‌ای از ایستگاه‌های شارژ باتری در حاشیه جاده‌های سوئد دایر گردد و تا سال ۲۰۲۰ میلادی یک ناوگان حمل و نقل متشکل از ۲۰۰ دستگاه کامیون خودران T-pod در بزرگراه‌های این کشور به انجام ماموریت بپردازند.

به گفته کمپانی Einride این وسایل نقلیه‌ی بدون کابین نه تنها نسبت به کامیون‌های ترابری سنتی کم سر و صداتر، ایمن‌تر و سازگارتر با محیط زیست هستند بلکه بطور محسوسی اقتصادی‌تر نیز می‌باشند. به این دلیل که یک اپراتور در آنِ واحد می‌تواند چندین دستگاه T-pod را هدایت نماید که این امر برای شرکت‌های حمل و نقل بار مالی کمتری نسبت به استخدام چندین راننده و پرداخت هزینه‌ی سفر آن‌ها تحمیل خواهد کرد.

 

منبع: newatlas

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *