نخستین عکس های قدیمی با قدمت ۱۰۰ ساله وجود دارد

عکس های قدیمی در نظر ما به صورت سیاه و سفید نقش می‌بندند، اما واقعیت چیز دیگری است. جالب است بدانید که اولین عکس های رنگی به ۱۰۰ سال پیش برمی‌گردند.

پیش از ۱۹۰۷، اگر عکس رنگی می‌خواستید باید با استفاده از مواد و رنگ‌های مختلف آن را رنگ‌آمیزی می‌کردید، دو برادر فرانسوی به نام‌های آگوسته (Auguste) و لوییس لومیره (Louis Lumière) بازی را عوض کردند و روش عکس برداری جدید را آتوکروم لومیره (Autochrome Lumière) نامیدند؛ روش پیشنهادی به این صورت بود که سیب‌زمینی‌هایی رنده شده با رنگ‌های قرمز، سبز و آبی را، بر روی یک شیشه قرار داده و یک صفحه emulsion حساس به نور روی رنگ‌دانه‌ها می‌گذاشتند، حالا صفحه را از طرف بخش شیشه‌ای به سمت منظره مورد نظر گرفته و به این صورت با عبور نور از آن، تصویر مورد نظر خود را به دست می‌آوردند. با این روش دیگر نیازی به رنگ‌آمیزی تصویر نبود. با وجود پردردسر و گران بودن این روش، در آن زمان اکثر عکاس‌های آماتور عکس‌های خود را به این شیوه ثبت می‌کردند. اولین کتاب عکس رنگی هم همان سال‌ها با تکنیک آتوکروم لومیره منتشر شد.

این دو برادر انقلاب بزرگی در زمینه عکاسی به وجود آوردند، داستان عکس‌های آتوکروم لومیره ادامه پیدا کرد، تا اینکه کداک (Kodak) وارد شد و همه چیز را به مرحله‌ای جدید برد. با ابداع کداک کروم فیلم (Kodachrome film) در سال ۱۹۳۵، که روشی منطقی‌تر و سریع‌تر به حساب می‌آمد، آتوکروم لومیره به سرعت کنار گذاشته شد (اگرچه محبوبیت خود را در فرانسه تا سال ۱۹۵۰ حفظ کرد). کداک کروم هم با پیدا شدن عکس‌ های دیجیتال کم‌کم کنار گذاشته شد و سال ۲۰۰۹ به طور کلی تولیداش متوقف شد. عکاسی دیجیتال تا به این لحظه محبوب‌ترین و بهترین شیوه عکاسی است. البته باید در نظر داشت که تمامی پیشرفت‌های صورت گرفته در این زمینه مدیون برادران لومیره است. در ادامه به اولین عکس های رنگی که به این روش ثبت شده‌اند توجه کنید. روح و احساسی در این عکس‌ها وجود دارد که واقعا نمی‌توان گفت دلیل آن تکنیک قدیمی عکس برداری است یا حال و هوای آن دوران. هرچه در این عکس‌ها وجود دارد تقریبا مربوط به صد سال پیش است، اما زنده‌تر از تمامی آن‌چه زنده می‌پنداریم به نظر می‌رسد.

۹٫ دختر عروسک به دست در کنار وسایل سرباز، فرانسه، سال ۱۹۱۷

۱۵٫ چارلی چاپلین، سال ۱۹۱۸

۴٫ مولِن روژ، پاریس، سال ۱۹۱۴

۱۰٫ ارتش در خیابان، سال ۱۹۱۵

۱۳٫ بالون هوایی، پاریس، سال ۱۹۱۴

۷٫ خیره کننده، سال ۱۹۱۰

۲۲٫ بوسنی هرزگوین، سال ۱۹۱۳

۵٫ هنز و ایوا در کنار کوه‌پایه، سال ۱۹۲۵

۳۲٫ صحرا نشین، سال ۱۹۱۳

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *