رشد ۵۰ درصدی بازار خودرو شاسی بلند در ایران

امروزه بازار شاسی بلندها و کراس اوورها، رونق بسیاری پیدا است. در این مطلب، آمار تولید خودروهای شاسی بلند در ایران در سال گذشته را بررسی خواهیم کرد.

هیوندای سانتافه، شاسی بلند محبوب کره‌ای در سال ۹۵، صدرنشین بازار بلندقامتان کشورمان شد. شرکت‌های تولیدکننده داخلی نیز در سال گذشته، پا به پای شرکت‌های واردکننده پیش رفتند و با تولید خودروهای شاسی بلند در ایران ، با محصولات وارداتی رقابت کردند. هر چند خودروهایی که در کشورمان تولید می‌شوند، همگی از محصولات آسیایی و عموما چینی هستند و نمی‌توان آن‌ها را با خودروهای محبوبی مانند تویوتا راو ۴ یا هیوندای سانتافه مقایسه کرد اما همین محصولات نیز رونق خوبی به بازار خودرویی کشورمان بخشیده‌اند.

در یازده ماه نخست سال ۱۳۹۵، در مجموع تعداد ۵۴ هزار و ۳۴۱ دستگاه خودروی شاسی بلند یا کراس اوور در کشورمان تولید شد که نسبت به سال ۹۴، رشد ۴۹٫۹ درصدی را تجربه کرد. در این میان، خودروی چینی جک اس ۵ که در کرمان موتور تولید می‌شود، با تولید ۱۸ هزار و ۷۴۵ دستگاه در صدر این جدول قرار دارد و چری تیگو ۵ مدیران خودرو نیز در رده دوم جای گرفته است. تیگو ۵، بیشترین رشد سالانه تولید را تجربه کرد و آمار تولید آن نسبت به سال ۱۳۹۴، بیش از هفت برابر شد. کمترین میزان تولید و رشد نیز به خودروی چینی لندمارک اختصاص دارد که در سال گذشته تنها یک دستگاه از آن تولید شد.

در جدول زیر، آمار تولید خودروهای شاسی بلند در ایران را در سال ۱۳۹۵ مشاهده می‌کنید. قابل ذکر است که خودروهای چانگان سی اس ۳۵، ام وی ام ایکس ۲۲ و بی وای دی اس ۶ در همین سال گذشته به بازار ایران راه یافته‌اند و به همین دلیل درصد رشد سالیانه آن‌ها در این جدول منظور نشده است.

آمار تولید خودروهای شاسی بلند در ایران – ۱۳۹۵

رتبه خودرو شرکت تولیدکننده میزان تولید (دستگاه در سال) درصد رشد سالیانه تولید
۱ جک S5 کرمان موتور ۱۸ هزار و ۷۴۵ افزایش ۳۹٫۸ درصدی
۲ چری تیگو ۵ مدیران خودرو ۱۳ هزار و ۸۳۶ افزایش ۶۷۹٫۵ درصدی
۳ لیفان X50 کرمان موتور ۵ هزار و ۱۵۷ افزایش ۲۷ درصدی
۴ ام وی ام X33 مدیران خودرو ۴ هزار و ۷۲۴ کاهش ۲۷ درصدی
۵ چانگان CS35 سایپا ۳ هزار و ۶۷۹
۶ هایما S7 ایران خودرو ۳ هزار و ۴ افزایش ۴۰۴ درصدی
۷ لیفان X60 کرمان موتور ۲ هزار و ۲۳۷ کاهش ۷۱٫۹ درصدی
۸ سوزوکی گرند ویتارا ایران خودرو ۲ هزار و ۲۲۳ افزایش ۹۳٫۸ درصدی
۹ ام وی ام X22 مدیران خودرو ۵۸۷
۱۰ گریت وال M4 دیار خودرو ۹۳ کاهش ۴۰٫۸ درصدی
۱۱ بی وای دی S6 کارمانیا ۵۵
۱۲ لندمارک بهمن موتور ۱ کاهش ۹۹٫۸ درصدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *