به گفته ترامپ کمپانی اپل قول تاسیس سه کارخانه در ایالات متحده آمریکا راداده است!

رئیس‌جمهور ترامپ می‌گوید که در نهضت چندین و چندساله‌اش، بالاخره موفق شده اپل را به تولید محصولات بیشتر در خود آمریکا راضی کند. ترامپ در طی مصاحبه‌ای با روزنامه وال‌استریت، گفته که مدیرعامل اپل آقای تیم کوک با وی تماس گرفته و قول داده که سه کارخانه بزرگ و زیبا در ایالات‌متحده آمریکا تولید کند!

فعلاً جزئیات این مطلب معلوم نیست. اپل از ارائه نظر درباره این خبر خودداری کرده است.

اگر حرف‌های ترامپ درست باشد، این سرمایه‌گذاری بزرگی از سوی اپل محسوب می‌شود و جریان کار این کمپانی را به‌شدت تحت تأثیر می‌دهد. اپل فعلاً تنها مک پروها را در آمریکا تولید می‌کند و قول نداده که حتی تولید این دستگاه‌ها در آمریکا را ادامه دهد. همچنین اپل ترجیح می‌دهد که با تأمین‌کننده‌های خارجی کار کند، به‌این‌ترتیب قطعات را از شرکت‌های مختلف تأمین کرده و خود را از ریسک می‌رهاند. مثل زمانی که می‌فهمد کل یک کارخانه به دردش نمی‌خورد، چراکه متد انتخابی تولید محصول آن‌ها خوب نیست.

به همین خاطر به نظر می‌رسد که رئیس‌جمهور ترامپ دچار سوءتفاهم شده باشد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است تیم کوک گفته باشد که برخی از تأمین‌کنندگان اپل در حال ساخت کارخانه در آمریکا هستند؛ نه خود کمپانی اپل. اپل به‌تازگی ۲۰۰ میلیون دلار در شرکت Corning سرمایه‌گذاری کرده است. این کمپانی شیشه‌های پوششی برای آیفون با هدف پشتیبانی از اهداف اپل تولید می‌کند و در ایالت کنتاکی واقع‌شده است. Foxconn یکی از تأمین‌کننده‌های بزرگ اپل نیز گفته که برای ساخت اولین کارخانه‌اش در آمریکا برنامه‌ریزی می‌کند. ممکن است که آن کارخانه برای اپل هم قطعه تولید کند، اما کل کارخانه در اختیار اپل نخواهد بود.

اگر چنین باشد به نظر می‌رسد که ترامپ تا زمانی که بتواند بگوید قرار است اپل در تولید آمریکا نقش بیشتری ایفا کند، آن‌چنان به تفاوت اصل امر اهمیت نمی‌دهد. ترامپ گفت: من به تیم گفتم تا وقتی‌که شروع به تأسیس کارخانه‌ات در این کشور نکنی، من نمی‌توانم مدیریت خود را یک موفقیت اقتصادی بدانم. پس او هم با من تماس گرفت و گفت که می‌خواهد برنامه را به جلو ببرد.

مدت‌ها می‌شود ترامپ بر این قضیه تأکید می‌کند. وی در مبارزات انتخاباتی خود، بارها به اپل، وابستگی‌اش به تولید خارجی را گوشزد کرد. وی در سخنرانی خود در ۴ ماه پیش گفت: کاری می‌کنم که اپل به‌جای چین، در کشور خودمان کامپیوتر و آیفون تولید کند. وقتی این دستگاه‌ها را در چین تولید می‌کند، چه سودی برایمان دارد؟

ترامپ از زمان انتخابات، به‌شدت خوش‌بینانه درباره پتانسیل اپل برای آباد کردن آمریکا سخن گفته است. ترامپ اندکی بعد از انتخابات گفت که درباره این مطلب با کوک صحبت کرده است و حتی قبل از سوگند خوردن، از قول کوک گفت که «نظر مثبتی درباره آن دارم».

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که اپل میل کمتری به ایجاد کارخانه در آمریکا داشته باشد. کمپانی اعلام کرده که می‌خواهد یک میلیارد دلار در تولیدات آمریکا سرمایه‌گذاری کند، اما به نظر می‌رسد که این کار را در دیگر شرکت‌ها انجام دهد. جدای از این، اپل به‌شدت از اعلام نظر درباره آینده کارخانه‌هایش خودداری کرده است. وقتی مدیر مالی کمپانی اندکی به این مبحث نزدیک شد، اعلام کرد که اپل می‌خواهد با عنوان ایجادکننده شغل‌های دیگری در آمریکا شناخته شود، مثلاً شغل‌های مربوط به توسعه اپلیکیشن.

بااین‌وجود هنوز هم دلایل خوبی برای اینکه اپل بخواهد بخش تولید خود را به داخل کشور انتقال دهد وجود دارد؛ حتی اگر تنها برای خوشحال کردن ترامپ باشد. اپل به‌شدت می‌خواهد شاهد تغییر رویه اضافه شدن مالیات به درآمد خارج از کشو باشد تا بتواند سود زیادی (بیش از ۲۳۰ میلیارد دلار) که خارج از کشور نشسته را به جیب بزند. از این نظر، شاید اپل الآن مجبور به پرداخت ۱ میلیارد دلار شود، اما بعداً میلیاردها دلار را برای خود حفظ خواهد کرد.

منبع:theverge

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *