کمپانی اپل تولید موزیک پلیر iPod را متوقف کرد

خداحافظ IPOD ، خبری بود که زمزمه هایش به گوش می رسید ولی ناگهان مطرح شد.  پس از نزدیک به ۱۶ سال عرضه IPOD در بازار، بیش از ۴۰۰ میلیون دستگاه IPOD  به فروش رسیده است. امروز شرکت اپل  iPod Nano و Shuffle را از فروشگاه های مجازی خود جمع آوری کرد و دیگر فروشگاه های مجازی اپل این دو محصول را نمی فروشند. البته آی پاد تاچ هنوز در بازار هست و به فروش می رسد. در واقع، اپل در حال حاضر آی پاد لمسی  ۳۲ گیگابایتی را با شروع قیمت از ۱۹۹ دلار می فروشد.  اما واقعا این محصول تنها یک  iPod  نیست بلکه بیشتر شبیه به یک آیفون لایت است. امروز رسما شرکت اپل با آی پاد خداحافظی کرد.

خوب،احتمالا کاربران  گوشی های هوشمند اپل به گوشی های همراه خود نگاه می کنند  ،جای تعجبی نیست ، دلیلی برای تولید و فروش یک پخش کننده موسیقی که البته نسخه قدیمی هم دارد وجود ندارد. وقتی گوشی های تلفن همراه به سادگی می توانند نیازهای ما را برآورده سازند دلیلی برای تهیه محصولات قدیمی وجود ندارد.

البته عادلانه نیست اینگونه درباره IPOD صحبت کنیم چون می دانیم که در این سال ها IPOD فروش خوبی داشته است و توانسته در کنار قلم اپل و هدست های اپل و محصولات جانبی دیگر ، بازار را از آن خود کند. ولی دوران طلایی IPOD به پایان رسیده است.

تیم کوک در سال ۲۰۱۴،  درباره آی پاد اعلام کرد که این ابزار ، یک کسب و کار کوچک است و نیازی نیست که یک اتاق و دفتر کار جداگانه برای آی پاد در نظر گرفته شود.

در هر صورت، مرگ iPod نشان دهنده تغییر نسل ها است. بله زمان تغییر کرده است ، روزی آی پادهای کوچک ، ابزارهای جذابی برای جوانان بودند و می توانستند با آنها انواع موسیقی و فایل صوتی را بشنوند و از صدایش لذت ببرند. ولی تغییر تکنولوژی و تقاضای نسل جدید همگام با تکنولوژی شرایط را تغییر داده است و دوران طلایی چنین ابزارهایی به پایان رسیده است.

زمانی هم کاربران برای اینکه در دل کوه و هنگام کوهنوردی بتوانند موسیقی گوش بدهند با خودشان سی دی حمل می کردند و سی دی من داشتند. آن روزها هم به پایان رسیده است.

البته IPOD  هم مسایل خودش را داشت. برای اینکه بتوانیم روی IPOD  موسیقی یا فایل صوتی بریزیم مجبور بودیم که  آن را به کامپیوتر وصل کرده و از طریق  آیتونز این کار را با همگام سازی انجام بدهیم . گاهی همین وصل کردن به کامپیوتر و بعد باز کردن برنامه آیتونز برای ما کاری سخت بود و ترجیح می دادیم موسیقی گوش ندهیم تا بخواهیم هر بار این روند را تکرار کنیم و آلبوم های جدید را در آی پاد بریزیم .

قطعا آی پاد زمانی به بازار آمد که سی دی من و واکمن ها در دست کاربران بود  و البته ابزاری مثل IPOD  شبیه به ابزاری عالی برای گوش دادن به موسیقی محسوب می شد. ولی اکنون با پیشرفت تکنولوژی همین IPOD  هم دیگر طرفداران سابق را ندارد. اکنون کاربران دوستدارند هر لحظه به صورت مستقیم و آنلاین انواع موسیقی ها را در دسترس داشته باشند.

یک ساعت هوشمند، گوشی آیفون و انواع اپلیکیشن های موسیقی امروزی می توانند خیلی بهتر از یک آی پاد عمل کنند. اگر امروز با IPOD خداحافظی می کنیم ، گزینه های خیلی بهتری نسبت به قبل داریم.

خداحافظ IPOD. سلام تکنولوژی های جدید !

 

منبع : wired

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *