نقد و بررسی تخصصی دوج چلنجر دیمون SRT Demon 2018

مسابقات شتاب یا درگ (Drag) یکی از جذاب ترین انواع مسابقات رانندگی بوده و افراد و گروه های مختلف، با استفاده از بهینه سازی های متعدد، افزایش قدرت موتور و میزان چسبندگی کافی به سطح جاده، نمونه هایی متفاوت را برای شرکت در این مسابقات هیجان انگیز آماده می کنند. شرکت خودرو سازی آمریکایی دوج (Dodge) نیز با ارائه مدل جدی دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ میلادی به تازگی به جمع این خودروهای خاص پیوسته و لقب سریع ترین خودروی تولید انبوه مسابقات شتاب را به خود اختصاص داده است.

دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ میلادی

دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ میلادی که با قیمتی در حدود ۸۵.۰۰۰ دلار (معادل ۳۲۱ میلیون تومان با احتساب دلار ۳.۷۸۰ تومانی در زمان نگارش) به فروش خواهد رسید، در کارخانه شهر اونتاریو (Ontario) کشور کانادا تولید شده و قرار است تنها ۳.۳۰۰ دستگاه از این نمونه در کلاس بدنه خودروهای کوپه عضلانی تولید گردد.

موتور و پیشرانه

دوج چارجر از زمان شروع ساخت دوباره در سال ۲۰۰۸ میلادی به همراه دوقلوی افسانه ای خود دوج چارجر (Dodge Charger) مثلث خودروهای عضلانی را به همراه فورد موستانگ (Ford Mustang) و شورولت کامارو (Chevrolet Camaro) شکل داده و به قدرتنمایی در برابر رقبای گرانقیمت اروپایی خود پرداخته اند.

در سال ۲۰۱۵ میلادی شرکت دوج با معرفی مدل جدید دوج چلنجر SRT Hellcast و استفاده از یک موتور ۸ سیلندر خورجینی HEMI به حجم ۶.۲ لیتر و با توان تولید نیروی ۷۰۷ اسب بخار توانست به رقابت جدی با رقیب خود شورولت کامارو ZL1 با توان ۶۵۰ اسب بخار و فورد موستانگ شلبی GT350 و GT350R با توان ۵۲۶ اسب بخار رفته و آتش رقابت را بین این سه خودروی عضلانی داغ تر نماید.

عملکرد موتور

برای گذر از رقبای سخت با پیشرانه های غول آسا، شرکت دوج ماموریت سختی را به عهده داشته و به همین دلیل از یک موتور بسیار قدرتمند برای دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ میلادی استفاده نموده است.

موتور نصب شده بر روی این خودرو یک نمونه عظیم ۶.۲ لیتری HEMI مجهز به سیستم سوپرشارژر با حجم دقیق ۶.۱۶۶ بوده که توانایی تولید نیرویی بسیار بیشتر ار مدل Hellcast و برابر با ۸۴۰ اسب بخار در دور موتور ۶.۳۰۰ RPM و حداکثر گشتاور تولیدی ۷۷۰ پاوند بر فوت (معادل ۱۰۴۴ نیوتون متر) را در دور موتور ۴.۵۰۰  RPM با استفاده از سوخت بنزین بدون سرب با اکتان ۱۰۰ را دارد.

سرعت و شتاب

این نیرو توسط یک جعبه دنده بسیار پیشرفته ۸ سرعته اتوماتیک با قابلیت تنظیم دنده به صورت دستی به چرخهای عقبی (RWD) دوح چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۷ میلادی منتقل می گردد. حداکثر سرعت این خودرو نیز بر اساس الام شرکت سازنده ۱۸۶ مایل در ساعت (معادل ۳۰۰ کیلومتر در ساعت) اعلام شده است.

دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ با این موتور در زمینه شتاب رکوردهای جدید را از خود به جای گذاشته و توانسته با شتاب ۰ تا ۱۰۰ برابر با ۲.۳ ثانیه و طی مسافت یک چهارم مایل در زمان ۹.۶۵ ثانیه و با حداکثر سرعت ۱۴۰ مایل در ساعت (معادل ۲۲۵ کیلومتر در ساعت) عنوان سریع ترین خودروی تولید انبوه جهان را به خود اختصاص دهد.

مصرف سوخت

مصرف سوخت این خودرو نیز برابر با ۱۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۲۳.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۱۸ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۳ لیتر  در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۱۳ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی بوده که با توجه به ماهیت و توانایی های این ابر خودرو ارقامی قابل قبول به نظر می رسند.

طراحی خارجی و بدنه

دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ میلادی از لحاظ ظاهری تفاوت هایی با مدل Hellcast و سایر گونه های این خودرو داشته که آن را متمایز از آنها می نماید. اما در محموع بر خلاف رقبای اروپایی و حتی آمریکایی مانند دوج وایپر (Dodge Viper) اسیر اصول آئرودینامیکی پیچیده نشده است. از تفاوت های ظاهری این خودرو می توان به عنوان و نشان Demon در قسمت های مختلف خودرو از جمله گلگیرها و در صندوق عقب و همچنین تصویری از سر یک اژدها که برگرفته شده از مدل Hellcat است، اشاره کرد.

بدنه حجیم دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ میلادی از تایرهای پهن مخصوص سطوح آسفالت عادی با سایز ۳۱۵/۴۰/۱۸ ساخت شرکت Nitto استفاده کرده که چسبندگی مناسبی را برای این هیولا فراهم می آورد. این تایرها با تکنولوژی ساخت خود چسبندگی بیشتری را نسبت به مدل Hellcat برای این خودرو به ارمغان خواهد آورد.

دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ میلادی در ۱۴ رنگ متفاوت با اسامی نظیر Go Mango ، Destroyer Green و Indigo Blue و Octane Red به فروش خواهد رسید. خریداران این خودرو قادر به سفارش در موتور (Hood) ، سقف و در صندوق عقب به رنگ مشکی مات نیز خواهند بود.

دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ و مسابقات درگ

دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ میلادی برای این سبک از مسابقات بهینه سازی شده و تنظیمات خاص مکانیکی و الکتریکی برای گرم کردن تایرها (Burnout) و فراهم کردن چسبندگی لازم برای این گشتاور بسیار بالا را به همراه دارد.

با انتخاب مدل رانندگی شتاب در منوی مربوطه و پیروی از از دستورالعمل مرحله به مرحله، چرخ های جلویی قفل شده و تایرهای عقبی با چرخ ۲۰۰ دور، سطح تایر را عاری از آلودگی نموده و خودرو را آماده شلیک به جلو می نماید. سیستم کنترل کشش (Traction Control) نیز با مدیریت نیرو و گشتاور وارده به چرخ ها، خودرو را در حالت بیشترین شتاب ممکن قرار می دهد.

تجربه رانندگی

با وجود تجهیزات مخصوص پیست های مسابقات شتاب، دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ هنوز خودرویی استاندارد بوده و مجوز تردد در خیابن های معمولی و بزرگراه ها را با انتخاب مدل رانندگی خودکار (Auto) را دارد.

برای دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ میلادی دو نحوه رانندگی متفاوت با عناوین سیاه (Black) و قرمز (Red) در نظر گرفته شده است.

مدل رانندگی سیاه (Black)

با اسنتخاب این فرم رانندگی برای دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ میلادی حداکثر نیروی تولید موتور کاهش یافته و با محدود شدن به ۵۰۰ اسب بخار، قابلیت های یک خودروی سواری شهری را برای آن فراهم می نماید.

مدل رانندگی قرمز (Red)

این فرم رانندگی مخصوص شتابگیری های بسیار سریع بوده که با حذف سیستم محدود کننده نیرو و تولید نیروی ۸۰۸ اسب بخاری با بنزین بدون سرب اکتان ۹۱ و ۸۴۰ اسب بخار با استفاده از بنزین بدون سرب با اکتان ۱۰۰ تمامی قدرت این هیولا را برای انجام هرگونه مانور در اختیار راننده قرار می دهد.

خریداران دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ با همکاری موسسه Haggerty Insurance مانند سایر مالکان مدل های SRT اجازه حضور در کلاس های آموزشی یک روزه Bondurant Racing School را خواهند داشت.

رقبای دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ میلادی

از رقبای این ابر خودرو علاوه بر رقبای سنتی مانند فورد موستانگ و شورولت کامارو با توجه به قیمت بسیار پایین تر نسبت به سایر رقبا، در زمینه عملکرد موتور و پیشرانه می توان به نمونه های زیر نیز اشاره نمود:

  • پورشه ۹۱۱ GT3 با قیمت ۱۴۵.۰۰ دلار (معادل ۵۴۸ میلیون تومان)
  • مک لارن ۷۲۰S با قیمت ۲۸۹.۰۰۰ دلار (معادل ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان)
  • لامبورگینی هوراکان با قیمت ۲۰۴.۰۰ دلار (معادل ۷۷۱ میلیون تومان)
  • فراری ۴۸۸GTB با قیمت ۲۵۰.۰۰۰ دلار (معادل ۹۴۵ میلیون تومان)

مشخصات فنی دوج چلنجر SRT Demon مدل سال ۲۰۱۸ میلادی در یک نگاه

دوج چلنجر SRT Demon مدل ۲۰۱۸  
حجم موتور (سی سی) ۶.۱۶۶
تعداد سیلندر ۸
قدرت موتور ( اسب بخار) ۸۴۰
گشتاور (نیوتون متر) ۱۰۴۴
مصرف بنزین (شهر)* ۲۳.۵
مصرف بنزین (بزرگراه)* ۱۳
مصرف بنرین (ترکیبی)* ۱۸
شتاب ۰ تا ۱۰۰ (ثانیه) ۲.۳
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۳۰۰
قیمت در بازارهای جهانی (میلیون تومان) ۳۲۱

*لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر

 

منبع : Autotrader

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *