سامسونگ بعداز ۲۴ سال بر کمپانی اینتل برتری یافت!

0

سامسونگ دیروز گزارش مالی فصلی خود را اعلام کرد  و تبدیل به پرسودده ترین شرکت در جهان گشت. اما این شرکت چند رکورد دیگر را هم شکسته است. این کمپانی به صدرنشینی ۲۴ ساله ی اینتل  بعنوان بزرگترین سازنده چیپ  نیمه رسانا در جهان پایان داد. سامسونگ توانست در دومین فصل از سال۲۰۱۷ با دستیابی به بالاترین درآمد و نیز سود عملیاتی این جایگاه را بدست آورد.

این غول الکترونیک کره جنوبی  ای پیوسته در حال گسترش فناوری های جدید مربوط به فلش و DRAM است. اما آنچه که به این کمپانی کمک کرد به پادشاه چیپ های نیمه رسانا تبدیل شود پاسخ سریع آنها به تغیرات رخداده در صنعت است. در سوی دیگر اینتل نتوانست چیپ ستهای موفقی را برای دستگاههای موبایل ساخته و در سرمایه گذاری بر روی صنعت رو به رشد گوشی های هوشمند، تبلت ها و دستگاههای  پوشیدنی ناموفق بوده است.

درآمد سامسونگ از بخش تجارت چیپ در دومین فصل از سال ۲۰۱۷،  ۱۷ تریلیون وون (معادل ۱۵ میلیارد دلار ) و سود عملیاتی آن ۸.۰۳ تریلیون گزارش شد؛ این مقدار در برابر سود عملیاتی ۲.۶۴ تریلیون وون همین دوره در سال ۲۰۱۶ جهشی بزرگ بشمار می رود.  دلیل افزایش سود عملیاتی افزایش تقاضا برای DRAM و SSD های سرورهاست. اینتل نیز برای همین دوره درآمد ۱۴.۸ میلیارد دلاری و سود عملیاتی ۳.۸ میلیارد دلاری را گزارش داد.

پاتریک مورهد، تحلیلگر ارشد Moor Insights & Strategy اذعان داشت” با توجه به قدرت کنونی سامسونگ در تولید فلش مموری ها، بالا بودن درآمد حاصل از نیمه رساناهای سامسونگ بیشتر از اینتل بوده است” وی همچنین ادامه داد اینتل می تواند با حداکثر ظرفیت تولید مموری در عرض شش ماه از سامسونگ پیش افتاد. به اعتقاد وی شاهد رقابت و جابجایی مکان زیادی میان این دو شرکت خواهیم بود.

اینتل بر روی گسترش cpu ها برای لپ تاپ و سرورها متمرکز شده است و این در حالیست که سامسونگ تمرکز خود را معطوف به گسترش چیپ ست هایی برای گوشی های هوشمند، تبلت ها و دستگاههای پوشیدنی کرده است. سامسونگ توانست  به موفقیت های قابل ملاحظه ای در تولید چیپ های ذخیره سازی SSD و UFS و نیز محصولات DRAM هم دست یابد. خط تولید های Evo و Evo Pro  برای SSD  یکی از بهترین ها در جهان است.

از آنجاییکه چم انداز سامسونگ نسبت به صنعت چیپ برای باقی سال مشخص است این تجارت می تواند از نظر عملکرد سالانه نیز از اینتل جلوتر باشد.  همچنین سامسونگ در حال گسترش چیپ ست های متصلی برای دستگاههای IoT و نیز اتومبیل هاست. سامسونگ برای دستیابی به این هدف سال گذشته صنعت بین المللی Harman را خریداری کرد؛ مراحل این خرید در اوایل سال به پایان رسید.

 

منبع: sammobile

Leave A Reply

Your email address will not be published.