سایپا اعلام کردپراید قطعا از رده خارج میشود!

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: قطعا پراید از رده خارج می‌شود و جای خود را به محصولات جدید می‌دهد، اما تلاش می‌کنیم به اقشار کم درآمد آسیبی وارد نشود. مهدی جمالی در ادامه گفت: در گروه سایپا علاقه‌مند به خروج پراید از چرخه تولید هستیم، ولی وابستگی اقتصاد و درآمد بسیاری از خانوارهای کم بضاعت به این خودرو از دغدغه‌های ماست.

ماه‌هاست که صحبت از توقف تولید خودروهایی مثل پراید و پژو ۴۰۵ به میان آمده ولی نکته‌ی مهم‌تر، درنظر گرفتن یک جایگزین مناسب برای این خودروهای قدیمی است. این موضوعی است که کمتر به آن پرداخته می‌شود. پیش از اینرنو کویید به عنوان خودروی جایگزین پراید اعلام شد اما این خودرو از نظر مشخصات فنی، از پراید ضعیف‌تر (موتور ۳ سیلندر با حجم ۰٫۸ لیتر در مقایسه با موتور ۴ سیلندر ۱٫۳ لیتری پراید) و از نظر قیمتی هم گران‌تر بود (حدود ۳۱ میلیون تومان که ۱٫۵ برابر از پراید گران‌تر است).

جمالی با بیان اینکه پراید بخشی از اشتغال کشور را تامین می‌کند، گفت: با توجه به اینکه پراید تامین بخشی از اشتغال کشور و درآمد اقشار کم درآمد جامعه را برعهده دارد و لذا نگرانیم با خارج شدن این خودرو از چرخه تولید خانوارهای کم درآمد با مشکل مواجه شوند.

جمالی از پراید به عنوان خودرو مطلوب اقشار کم درآمد یاد کرد و افزود: از بخش فروش خواسته ایم طرحی را پیش از خروج پراید از چرخه تولید به اجرا بگذارد که آسیبی به قشرهای کم درآمد وارد نشود. بنابراین گزارش، خودروهایی که تا پایان سال ۹۷ نتوانند استانداردهای ۸۲ گانه را تامین کنند از چرخه تولید خارج می‌شوند.

همان‌طور که از این مفهوم این خبر متوجه می‌شویم، نگرانی زیادی در مورد انتخاب جایگزین مناسب پراید وجود دارد. اگر حتی نتوان خودرویی ارزان‌تر جایگزین پراید پیدا کرد، حداقل هم‌قیمت جزو خواسته‌های قشر کم‌درآمد و متوسط جامعه است. توقف تولید خودروی قدیمی (قدمت آن به ۳۰ سال پیش بازمی‌گردد) امری واجب است اما در صورتی اقدام صحیح تلقی می‌شود که به‌طور حرفه‌ای و تخصصی به ابعاد این تصمیم‌گیری، استراتژی‌های آینده‌ی شرکت و خواسته‌ی مشتریان پرداخته شود. طبعا وقتی حرف از توقف تولید پراید به‌طور جدی به میان آمده، خودرویی که گران‌تر یا ضعیف‌تر باشد، سزاوار یدک کشیدن عنونا “جایگزین پراید” را ندارد.

شما آینده‌ی پراید را چطور می‌بینید؟
منبع: تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *