آمریکا چگونه مقدمات حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی را آماده می کرده است؟

حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی جزو تلخ‌ترین وقایع در تاریخ بشریت بودند. در تصاویری که اخیرا از طبقه‌بندی خارج شده‌اند، مراحل پیش از حمله را مشاهده می‌کنیم.

در روز ششم آگوست (پانزدهم مرداد) سال ۱۹۴۵ میلادی، آمریکا چند بمب اتمی بر روی شهر هیروشیمای ژاپن انداخت. سه روز بعد از این اتفاق، شاهد رها شدن یک بمب اتمی دیگر در شهر ناکازاکی بودیم. این بمب‌ها که Little Boy و Fat Man نام داشتند، در پایگاه هوایی North Field در جزیره تینیان جزایر ماریانای شمالی بر روی بمب‌افکن‌هایی سوار شدند. این پایگاه هوایی آمریکا، در جنوب ژاپن واقع شده است.

اکنون که در هفتاد و دومین سالگرد این حادثه تلخ قرار داریم، بد نیست با توجه به تصاویر فاش شده اخیر، مروری بر آن داشته باشیم. در کل تاریخ، حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی تنها نمونه استفاده عملیاتی از این ابزارهای جنگی است. پیش‌تر، تصاویری از مراحل قبل از پرتاب بمب‌ها در دسترس نبود، اما اخیرا چندین عکس پیرامون لحظات آماده‌سازی برای افکندن آن‌ها از طبقه‌بندی خارج شده‌اند.

در نخستین تصویر سربازان در حال کنترل پوشش بمب اتمی Fat Man هستند. تا قبل استفاده از این دسته بمب‌ها بر روی مردم بی‌گناه، آمریکا چندین بمب تستی در جزیره تینیان ایجاد کرده بود. تمامی این بمب‌ها شباهت زیادی به یک بمب عملیاتی داشتند، اما به خاطر آزمایشی بودن، تجهیزات لازم برای انفجار و ایجاد صدا در آن‌ها به کار نرفته بود.

در سمت چپ تصویر پایین، فرانسیس برچ (Francis Birch) به عنوان یک متخصص ژئوفیزیک، در حال علامت‌گذاری بمب اتمی Little Boy است. در طرف دیگر نورمن رمزی (Norman Ramsey) به چشم می‌خورد؛ فردی که مدتی بعد، جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد.

در اینجا یک کارشناس فنی در حال مهر و موم و بتونه کردن شکاف‌های بمب Fat Man پیش از آغاز حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی است. این مرحله به عنوان یکی از آخرین قدم‌‎های آماده‌سازی پیش از پرتاب به شمار می‌آید. هدف از انجام این کار، اطمینان از پایدار بودن محیط داخلی بمب به منظور داشتن تاثیر کامل بعد از انفجار است.

نوشتن یادگاری قبل از حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی

تصویر بعدی پیام بسیار جالبی دارد. سربازان پیش از حمله اتمی به ناکازاکی و هیروشیما در حال امضا کردن بمب Fat Man و نوشتن پیام‌هایی بر روی آن هستند!

عکس زیر دید بهتری از امضاهای سربازان و پیام‌های نوشته شده توسط آن‌ها دارد.

اکنون نوبت به سوار کردن Fat Man بر روی یک یدک‌کش رسیده است.

سربازان بمب را به پایگاه هوایی North Field در جزیره تینیان حمل می‌کنند.در تصویر زیر، بمب در یدک‌کش جلویی قرار داشته و یک پوشش بر روی آن کشیده شده است.

در پایگاه هوایی، Fat Man ذر یک گودال که به طور مخصوص برای آن تعبیه شده است قرار می‌گیرد. قدم بعد از این مرحله، سوار کردن بمب بر روی هواپیما و سپس رها کردن آن بر روی شهر ناکازاکی است.

گودال‌های کنده شده برای هر دو بمب Little Boy و Fat Man، که دارای ابعاد دو و نیم متر در سه و نیم بودند، هنوز در جزیره تینیان وجود دارند، اما در حال حاضر به عنوان یک یادبود تلقی می‌شوند. معلوم نیست آمریکا تلاش می‌کند با نمایش این گودال و بنای کوچک ساخته شده بر روی آن، چه چیزی را درباره حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی گرامی بدارد!

بمب و یدک‌کش آن، با استفاده از یک آسانسور هیدرولیکی در درون گودال قرار داده می‌شوند.

کارگران Little Boy را برای بار آخر کنترل می‌کنند. آن‌ها به دلایل امنیتی همچنان اجازه می‌دهند پوشش بر روی بمب قرار داشته باشد. مراحل قرار دادن Little Boy در داخل گودال، همانند روال انجام این کار برای بمب Fat Man است.

به محض اینکه Little Boy آماده شد، هواپیمای بمب‌افکن ساخت دست بویینگ Enola Gay بر روی گودال قرار می‌گیرد تا آخرین مرحله پیش از پرتاب بمب یعنی سوار کردن آن بر روی هواپیما انجام شود. Enola Gay، نوعى هواپیماى تانکر سوخت ۶ موتور به شمار می‌آمد.

پوشش از روی بمب برداشته شده و Little Boy آماده بارگذاری است.

مجددا با استفاده از یک آسانسور هیدرولیکی، بمب را با احتیاط از داخل گودال به بالا هدایت کرده و بر روی Enola Gay سوار می‌کنند.

به محض قرارگیری در هواپیما، وضعیت ایمنی بمب بررسی شده و تمامی اتصالات و تجهیزات آن مجددا چک می‌شوند.

بعد از این مرحله، هواپیماها با فاصله زمانی سه روز از یکدیگر، بر فراز دو شهر هیروشما و ناکازاکی پرواز کرده و بمب را رها می‌کنند. در پانزدهم آگوست (بیست و چهارم مرداد) همان سال، ژاپن از تصمیم خود برای تسلیم شدن صحبت کرد.

بعد از امضای یک سری اسناد رسمی، در روز دوم سپتامبر (یازدهم شهریور) جنگ جهانی دوم پایان یافت. در عکس زیر لحظه حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی را مشاهده می‌کنید. تصویر سمت چپ به حمله نخست در روز ششم آگوست به شهر هیروشیما تعلق دارد. در سمت راست، حمله به ناکازاکی در روز نهم آگوست به تصویر کشیده شده است.

 

 

منبع : Businessinsider

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *