معرفی موشک بالستیک خرمشهر و قابلیت های ویژه آن

0

همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس و در مراسم رژه نیروهای مسلح،‌ از موشک خرمشهر که جدیدترین دستاورد مهندسان کشور عزیزمان است رونمایی شد.

خرمشهر یک موشک بالستیک ساخت وزارت دفاع برای نیروی هوافضای سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی است. به گفته سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، برد این موشک بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر و در حالت مسلح به سرجنگی نیز ۱۸۰۰ کیلومتر است؛ از این رو خرمشهر در دسته موشک بالستیک برد متوسط (MRBM) جای می‌گیرد.

یکی از ویژگی‌های موشک خرمشهر توان حمل چند سرجنگی است. با توجه به صحبت‌های فرمانده هوافضای سپاه مبنی بر توان هدف قرار دادن چند هدف مختلف توسط کلاهک‌های چندگانه یک موشک، پس این کلاهک‌های هریک هدف‌گیری مستقل خود را دارند که اصطلاحا به آن‌ها کلاهک چندگانه با هدف‌گیری مستقل یا MIRV می‌گوند.

خرمشهر یک موشک بالستیک با وزن یک تن است. درباره پیشران این موشک حرفی به میان نیامده است، اما احتمالا از پیشران مایع استفاده می‌کند. روی بدنه نیز اثری از بالک دیده نمی‌شود و جهت حرکت موشک توسط خروجی متغیر (نازل متغیر، تراست وکتورینگ) تغییر می‌کند. سیستم خروجی متغیر دارای تیغه‌هایی در خروجی پیشران است که با تغییر مسیر گازهای خروجی از موتور، سبب تغییر مسیر موشک می‌شوند.

به گفته سردار حاجی‌زاده روند آموزش نیروها برای کار با موشک خرمشهر آغاز شده و این موشک به زودی وارد خدمت در نیروی هوافضای سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی می‌شود. ایشان همچنین اندازه کوچک و تاکتیکی‌تر شدن موشک را از دیگر ویژگی‌های موشک خرمشهر برشمرد.

ناگفته نماند سردار حسین دهقان،‌ وزیر دفاع پیشین کشورمان، نیز سال گذشته در جلسه علنی مجلس از خرمشهر به عنوان موشکی با دقت بسیار بالا یاد کرد. اولین آزمایش شلیک موشک خرمشهر در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ انجام شد که در طی آن خرمشهر از یک پایگاه

Leave A Reply

Your email address will not be published.